Blog
Gryzmoły
Siukum Balala
Siukum Balala Jestem człowiekiem
111 obserwujących 1386 notek 1804470 odsłon
Siukum Balala, 15 czerwca 2017 r.

Boze Ciało w Toledo

520 70 0 A A A


image


Czy dzisiejsza fiesta del Cuerpo y la Sangre de Cristo w Toledo przebiegła bez zakłóceń ? Mam nadzieję. Procesja Bożego Ciała z największą monstrancją w Europie to spore wyzwanie i duża odpowiedzialność organizatorów.


image


Monstrancja z katedry w Toledo to dzieło absolutnie wyjątkowe, szczytowe osiągnięcie europejskiej sztuki złotniczej. 2,5 metrową  tzw. monstrancję  procesyjną  wykonał w latach 1517 - 1524, pochodzący z Niemiec złotnik  Enrique de Arfe ( Heinrich von Harff ) Ten majstersztyk niemieckiego złotnika  wziął się z ambicji kardynała Cisnerosa, który chciał mieć większą monstrancję niż Izabela Katolicka ... i miał.


image


Monstrancja to 2,5 metrowa replika gotyckiej wieży, mieszcząca wewnątrz właściwą monstrancję. Wykonana z 5600 elementów połączonych 12500 śrub z dodatkiem - bagatela - 250 figur pokrytych emalią, część figur wykonano ze srebra i złota. Uważa się, że do wykonania monstrancji użyto pierwszego złota przywiezionego z Ameryki Południowej przez Krzysztofa Kolumba. W 1600 roku dodano monstrancji diamentową koronę, a w XVIII wieku barokowy piedestał ufundowany przez kardynała Luisa Antonio de Borbona.


image


Monstrancja opuszcza skarbiec katedralny raz do roku, podczas procesji Bożego Ciała. Właśnie dziś wyniesiono ją z katedralnego skarbca. Z niezdrowych ambicji i rywalizacji powstają czasem rzeczy niezwykłe.


imageimage


image

Dom El Greco w Toledo


image
 Tag w Toledo

 

image

Parlament Kastylii - La Mancha 

Opublikowano: 15.06.2017 22:31. Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 22:33.
Autor: Siukum Balala
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Map

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Zywica. Nie mierz ludzi swoją miarką panie inkwizytorze
  • Norku proszę to Ty sciemniasz. Niemiecka polityka wzgledem Zydow spowodowala cos co dzis...
  • @Amstern. Wracają, wracają, ale chyba stan 550 tysiecy z 1933 roku nie został jeszcze...

Tagi

Tematy w dziale Rozmaitości