Siukum Balala Siukum Balala
949
BLOG

Madryt. 11 marca 2004

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

11 marca 2004 roku to najczarniejszy dzień w powojennej historii Hiszpanii. O godzinie 7:37 w pociągu podmiejskim stojącym na stacji Atocha dochodzi do eksplozji bomby, następnie w odstępach 4 sekundowych eksplodują dwie kolejne  bomby. W tym samym czasie, w pociągu ruszającym ze stacji El Pozo w kierunku dworca Atocha dochodzi do eksplozji dwóch bomb, rozmieszczonych w dwóch różnych wagonach. Również o 7:38 w pociagu stojącym na stacji Santa Eugenia eksploduje kolejna bomba. O 7:39, w pociagu znajdujacym sie 800 metrów od  dworca  Atocha dochodzi do kolejnego wybuchu,  eksplodują 4 bomby, w 4 różnych wagonach.

W zamachu ginie 190 osób, kolejną  ofiarą będzie agent służb specjalnych biorący udział w akcji zatrzymania zamachowców, a ostatnią ofiarą  niemowlę urodzone przez kobietę ranną w zamachu, które umiera w maju 2004 roku. Gdyby islamskim terrorystom udało sie skoordynować akcję i do eksplozji doszłoby - tak jak planowano - na dworcu  Atocha, ofiar byłoby  o wiele więcej, ponieważ prawdopodobnie zawałiłby się budynek dworca.

Bezpośrednio po zamachu w manifestacjach potępiających ten bezprzykładny, barbarzyński akt muzułmańskiego ekstremizmu wzięło udział, w różnych miastach Hiszpanii, ponad 11,5 miliona obywateli. W największej demonstracji w Madrycie  uczestniczyło dwa miliony osób.

Trzy lata po zamachu z udziałem króla i królowej Hiszpanii, na dworcu Atocha, odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary zamachu. Pomnik dość nietypowy, oglądany od dołu. Monument upamiętniający ofiary to 11 metrowy, przezroczysty cylinder utrzymujący się w powietrzu dzięki nadciśnieniu panującemu w jego wnętrzu. Do wnętrza pomnika wchodzi się z pierwszego poziomu dworca Atocha, przez powietrzną śluzę, z uwagi na różnicę ciśnień. Przed wejściem tablica z nazwiskami ofiar zamachu. Wewnątrz cylindra umieszczono fragmenty 
SMS -ów z kondolencjami, które napłynęły z całego swiata w dniu zamachu. Innym miejscem w Madrycie, upamiętniającym ofiary islamskiego terroryzmu jest las pamięci ( Bosque del Recuerdo )  w Parku Buen Retiro, niedaleko dworca Atocha. To również nietypowy monument. Na sztucznym wzgórzu, otoczonym fosą symbolizującą życie, zasadzono 192 drzewa, 170 cyprysów i 22 drzewka oliwne, każde upamiętnia jedną ofiarę. W zamachu zginęło czworo Polaków, jedną z ofiar była Danuta Szpila.

Danka jest jedną z ofiar madryckiego zamachu 11.3., Jamal jednym z morderców. Imiona należą do postaci rzeczywistych, reszta jest moją fantazją 


- ledwo zdążyłam do tego pociągu 
pani nie lubi, gdy się spóźniam 
sama robię panu śniadanie 
widzę go najwyżej w drzwiach 
potem mi mówi, co jest do roboty 
i też wychodzi

więc sprzątanie, zakupy, gotowanie, dzieci 
dzieci są fajne 
w drodze na zakupy chwytam ich łapki 
a one paplają i uśmiechają się do mnie 
chcą lody i lizaki 
wiem, wiem - niedobre na zęby 
ale czasem kupuję

dziś wyjdę wcześniej 
pójdziemy grilować nad rzeką 
z Krzyśkiem, Tadkiem i Jolą 
już cieplej, ubiorę lżejszą sukienkę

jeszcze trochę przyrobić 
Krzysiek też pracuje 
lewizny, ale lepiej, niż u nas 
żeby starczyło na mieszkanie 
przynajmniej na zadatek 
jeszcze trochę przyrobić

ciasno się robi 
jeszcze jeden się wcisnął 
stoi oparty o drzwi z torbą między nogami 
gapi się na mnie, uśmiecha 
może mu się podobam 
mówią, że wyglądam, jak Hiszpanka 
uśmiech za uśmiech 
już nie ma uśmiechu 
nerwowy jakiś, patrzy na zegarek 
mamy dwie minuty spóźnienia 
ale spoko, zdążymy 
ty też zdążysz 
coraz bardziej nerwowy 
kudłaty taki, gdzie mu do Krzyśka 
jeszcze dwie stacje 
wybiegł 
ale-ale! 
Señor - zapomniał pan -

Helveticus – Jan Śliwa. 27.3.2004

Zobacz galerię zdjęć:

Śluza Dworzec Atocha Dworzec Atocha Las pamięci w Parku Buen Retiro

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości